کد کرنر
تبلیغات
آموزش پی اچ پی - قسمت اول - مقدمه

در این قسمت مقدمه ای بر اینکه « پی اچ پی چیست » داریم و یکی دو تیکه کد برای شروع رو داریم.

آموزش پی اچ پی - قسمت اول - مقدمه

PHP چیست؟

PHP یه زبان متن باز* هستش که انعطاف بالایی داره و تقریبا تو دنیای مجازی با این زبان هر کار که بخواید میتونید بکنید. از سایت های شبکه اجتماعی مثل فیسبوک گرفته تا سایت های بانکی و ربات های تلگرامی و ... . حالا سوال پیش میاد متن باز یعنی چی؟

* یک سری سیستم ها هستن مثل پی اچ پی و اندروید و لینوکس و... که برای استفاده ازشون لازم نیست و نباید پولی بپردازید چون توسعه دهنده اونارو رایگان توزیع میکنه از طرف دیگر هر کسی میتونه بیلد خودشو بسازه، مثلا اندروید شرکت سامسونگ با این که پایش همون اندروید خام گوگل هست ولی زمین تا آسمون با نسخه های روی نکسوس فرق داره یا حتی توزیع های مختلف لینوکس یکم با هم متفاوتند مثل مینت، اوبونتو، فدورا و... . قبل از هر کاری لازمه که یه لوکال هاست نصب کنید. میتونید از لوکال های wamp یا xamp یا ... استفاده کنید. پیشنهاد من laragon هستش برای پشتیبانی از همه نسخه های پی اچ پی و از پیش نصب بودن composer و داشتن ترمینال داخلی که در ادامه لازممون میشه و در ادامه متوجه میشید که چی هستن اینا.

خب هر جا بین این دوتا تگ کد دیدین بدونین که زبان پی اچ پی هستش:

<?php /* محل قرار گیری کدهای پی اچ پی */ ?>

تو مثال بالا فقط تیکه کد آغز و پایان پی اچ پی رو داشتیم، حالا میخوایم یه متغییر بسازیم و مقدار متغییر رو تو خروجی نمایش بدیم، لازم به ذکره که متغییر تو پی اچ پی مثل زبان‌های دیگه نیست و احتیاجی به تعریف نوع نداره بدون استثنا هر مقداری که بخواین میتونین بدون تعریف نوع متغییر به اون بدین اعم از رشته ای، عددی، تاریخ و ... . در این زبان متغییر با علامت دلار آغاز میشه و حتما باید بعد از دلار حروف باشه و در غیر این صورت با سینتکس ارور مواجه میشید به مثال زیر دقت کنید:

<?php /* متغییری با نام دلخواه var میسازم و به اون مقدار Hello World! رو میدم*/ $var = 'Hello World' /* حالا میخوام چاپش کنم تو صفحه */ echo $var; ?>

خب حالا به این نکته توجه کنید که برای متغییرهایی که میخواین توشون از رشته* استفاده کنید باید از سینگل کوتیشن ' یا دابل کوتیشن " استفاده کنید و مقدار متغییر رو توی این علامت‌ها مشخص کنید، همون طور که من تو مثال بالا ذکر کردم. * رشته: منظور همون حروف الفبا یا ترکیبی از حروف و ... هست، مثل : salar یا salar_1234 یا هر چیز دیگری. برای نمایش و چاپ در صفحه هم میتونید از این دو دستور استفاده کنید: 1- echo که تو مثال بالا درج شده، 2- print که اینم مثل قبلی هست و برای چاپ در صفحه به کار میره.

برای انجام محاسبات ریاضی هم میتونید از همین متغییر ها استفاده کنید مثل:

$var = 3 * 5;

خب برای امروز فکر میکنم کافی باشه و خودتون تمرین های زیر رو انجام بدین تا بهتر درک کنید این قسمت رو.

تمرین:
1- متغییری بسازید و نام و نام خانوادگی خودتون رو چاپ کنید.
2- یک عدد را به توان 3 برسانید.
3- نام و نام خانوداگی خود را در دو متغییر درج کرده و با یک دستور چاپ نمایش دهید.


برچسب ها: php, php home, php mysql, آموزش php

دسته بندی : پی‌اچ‌پی

تاریخ : ۹۵/۰۵/۱۷

دیدگاه‌ها


برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید.